Padel, sport s reketom koji kombinira elemente tenisa i squasha ali ipak ima svoje posebnosti i zakonitosti, je eksplodirao. Princeza od Walesa je obožavateljica. Isto vrijedi i za Davida Beckhama. I francuskog predsjednika Emmanuela Macrona. Danas je padel drugi najpopularniji sport u Španjolskoj, odmah iza nogometa. Deseci milijuna diljem svijeta zaljubljeno igraju padel koji je nastao 1969. sasvim slučajno, kada je meksički poduzetnik Enrique Corcuera, zbog nedostatka prostora za teniski teren pune veličine na svom imanju u Las Brisasu, improvizirao izgradivši manju verziju, ograđenu staklenim zidovima. Visoka moda također prati ovaj trend: prošle godine je Valentino surađivao s padel centrom Matcha Club u Dubaiju, Prada je lansirala loptice za padel, a Pucci svojim slavnim šarama obojio padel rekete. Kako padel manija osvaja svijet, pa tako i Hrvatsku, evo što treba znati o ovom sportu.
Koje su vještine potrebne?
Padel uključuje udaranje dekomprimirane loptice preko niske mreže na pravokutnom terenu. Koristi se isto bodovanje kao u tenisu, a iako postoje tereni za pojedinačnu igru, padel se uglavnom igra u parovima. Za razliku od tenisa, gdje su servisi snažni i udarci siloviti, u padelu je ključan servis iz podlaktice, pri čemu lopta mora jednom odskočiti. Ova igra se temelji na preciznim udarcima uz kontroliranu snagu i mjerenje. Razumijevanje dimenzija i kutova terena ključno je za savladavanje složenosti padela i razvoj učinkovitih strategija igre. Učenje kako se lopta ponaša pri odbijanju od zidova važan je aspekt igre jer igrači moraju predvidjeti odbijanja i znati ih iskoristiti.
Gdje igrati padel?
Padel se igra na terenu otprilike trećine veličine standardnog teniskog terena, dimenzija 20 metara dužine i 10 metara širine. Teren je prekriven posebnim tepihom – sintetičkom travom ili umjetnom podlogom – koja omogućava konzistentan odskok loptice te stvara čvrstu površinu za igru. Može se igrati na zatvorenim ili otvorenim terenima koji su ograđeni metalnom mrežom i staklom – kako bi lopte mogle strateški odskočiti od zidova. Teren je podijeljen mrežom, slično kao u tenisu, ali nešto nižom, a uključuje nekoliko ključnih zona: servisnu, “crvenu zonu” koja označava područje blizu mreže te zonu „fondo de pista“ – gdje se igrači povlače za obrambene manevre protiv snažnih udaraca.
Koja se oprema koristi za padel?
Padel reketi nemaju žice, već nalikuju većim verzijama reketa za stolni tenis, s rupama koje ih čine lakšima. Za okvir se obično koriste kompozitni materijali poput karbona, dok je jezgra ispunjena pjenom. Padel loptice moraju imati točan promjer između 6,35 cm i 6,77 cm, što ih čini manjima od standardnih teniskih loptica. Imaju i nešto manju kompresiju, što bolje omogućuje odbijanje od zidova. Odjeća za padel slična je onoj za tenis, ali trebat će vam i posebne tenisice za padel jer je podloga terena drugačija. Uz grip za reket, razmislite i o kupnji posebne torbe za opremu za padel i – spremni ste!